Konspekt przeznaczony jest dla dzieci 6-letnich i ma za zadanie utrwalić działania w zakresie 10. Kształtowanie pojęć matematycznych u dzieci 6-letnich uwarunkowane jest wysoką ich aktywnością, w której czynności manipulacyjne, werbalne i umysłowe wzajemnie się uzupełniają. Dzieci w wieku przedszkolnym treści matematyczne przyswajają sobie poprzez ćwiczenia prowadzone w formie zabawy. Takie elementy zawiera przedstawiony konspekt.
Grupa wiekowa - 6-latki
Temat: Dodawanie ,odejmowanie i porównywanie liczb w zakresie 10.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- Rozpoznaje i nazywa znaki matematyczne
- Określa liczebność zbiorów przeliczając elementy
- Tworzy zbiór o podanej mocy
- Dodaje i odejmuje w zakresie 10
- Sprawnie wykonuje ćwiczenia
- Umie współdziałać w grupie
Metody: Słowne, zabawowe, ćwiczeń praktycznych
Formy: Praca indywidualna, prace zbiorowa
Środki dydaktyczne: Kartoniki z cyframi 1-10, znaki matematyczne +,-, <,>,=, obręcze, kuwety z figurami geometrycznymi, karty prac do uzupełniania, kostka do gry
Przebieg:
- Zabawa dydaktyczna „Jestem liczbą”.
- Tworzenie zbiorów o podanej liczbie elementów:
- Układanie kartoników z liczbą przy określonym zbiorze
- Umieszczenie znaków <,>,= między ułożonymi w obręczach zbiorami
- Przeliczanie elementów na obrazku pokazywanym przez nauczyciela – wskazywanie odpowiedniej liczby.
- Porządkowanie liczb od najmniejszej do największej w zakresie 10.
- Tworzenie zbiorów o takiej liczbie dzieci jaką wskazuje cyfra na kartoniku.
- Uzupełnianie w zbiorach elementów zgodnie z zapisem.
- Zabawa ruchowa. Wykonanie takiej ilości określonych ćwiczeń jaką wskazuje cyfra.
- Uzupełnianie kart pracy – dorysowanie elementów zgodnie ze wskazaną cyfrą.
Autor: Alicja Mróz